SEO Nedir? Nasıl İşler? | Backlink Paketleri

SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO Nedir?


SEO kavramını kısaca bir internet sitesinin arama motorları sonuçlarında hedeflenen anahtar kelimelerde yükselebilmesi amacıyla yapılan optimizasyon çalışmaları olarak tanımlayabiliriz. İngilizcesi Search Engine Optimization anlamına gelen SEO kelimesi Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanmıştır.

SEO derinlemesine analiz edilmesi gereken ve uzun soluklu ele alınması gereken bir kavramdır. Bu yazımızda SEO kelimesinin arkasında yatan gizli bilgileri açıklığa kavuşturacağız.

SEO Nasıl İşler?

Arama motorlarının geliştirdiği algoritmalara göre sitelerin arama sonuçlarındaki sıralamaları belirlenir. Google, Bing, Yahoo gibi arama motorları sitelerinizi derinlemesine analiz ederek belirli bir optimizasyon puanı belirler, bu puana göre sitenin arama sonuçlarındaki konumu belirlenir.

Önceki yıllarda sadece backlink çalışmaları yaparak siteleri arama sonuçlarında yükseltmek mümkündü fakat artık sürekli gelişen arama motorları buna izin vermiyor. Ziyaretçi odaklı düşünen arama motorları artık ziyaretçiye istediğini en iyi aktaran siteleri ödüllendiriyor.

2020 yılında sitelerin sıralamalarını belirleyen 100 üzeri SEO faktörü bulunmaktadır. Bu faktörlere dikkat edildiği takdirde sitelerin arama sonuçlarında yükselmesi kolaylaşır. 2020 yılındaki en önemli SEO faktörleri içerik kalitesi, backlink kalitesi, sitedeki içeriklerin birbiri ile olan ilişkisi, sosyal sinyaller, mobil uyumluluk, site hızı, domain yaşı gibi bileşenlerdir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarının nasıl yapılacağı konusu birçok kişinin merak ettiği ve içinden çıkamadığı bir konudur. İlk bakışta kolay gibi gözükse de oldukça zorlu ve karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle SEO bir bütün olarak görülmeli ve adım adım ilerlenmelidir.

Öncelikle site detaylı şekilde analiz edildikten sonra başarı sağlanacak bir yol haritası oluşturulmalı ve planlı şekilde çalışmalar yürütülmelidir. Siteye zarar verebilecek spam ya da “black hat seo” diye tabir edilen çalışmalardan uzak durulmalıdır. Bu çalışmalar başta siteye fayda sağlar gibi gözükse de uzun vadede başarısız sonuçlanan çalışma türleridir. SEO çalışmaları başlıca site içi ve site dışı seo çalışmaları olarak ikiye ayrılmaktadır.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO çalışmaları sitelerin arama motorları sıralamalarındaki konumuna doğrudan etki eden en önemli çalışmalardır. SEO’nun iskeleti olarak tanımlayabileceğimiz bu çalışmalar sitenin teknik tarafında yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Örneğin; site içi anahtar kelimelerin oranı, H ve meta etiketlerinin kullanımı, site yapısının SEO uyumluluğu, site hızı, mobil uyumluluk, site içi yapılan linklemeler, kullanıcı dostu arayüz, içerik kalitesi gibi faktörler site içi seo çalışmaları altında yapılmaktadır.

Site içi SEO çalışmalarını desteklemek ve sitenin otoritesini arttırmak amacıyla site dışı çalışmalar da yapılmaktadır.

Site Dışı SEO Nedir?

Siteye dış kaynaklardan sağlanan backlink ağırlıklı çalışmalara site dışı seo çalışmaları denir. Backlink kavramını basitçe bir siteden diğer siteye verilen link olarak tanımlayabiliriz. Otoriter ve ziyaretçisi fazla olan sitelerden elde edilen backlinkler siteye oldukça fayda sağlamaktadır.

Dünyaca ünlü SEO analiz araçlarının belirlediği SEO değerleri elde edilen bu backlinklere göre belirlenmektedir. Örneğin Moz firmasının belirlediği Domain Otoritesi algoritmasına göre sitelerin elde ettiği linklerin sayısına ve kalitesine göre DA ve PA değerleri belirlenir. Bunlar İngilzice’de Domain Authority ve Page Authority anlamına gelmektedir.

Bir başka önemli SEO analiz aracı olan Ahrefs firmasının ise kendine ait farklı bir SEO algoritması vardır. Bu algoritmaya göre sitelerin elde ettiği linklere göre DR ve UR değerleri belirlenir. Bunlar da Domain Rating ve URL Rating anlamına gelmektedir. Bu değerlerin yükselmesi sitenin kalitesinin arttığına işarettir. Tabii ki bu değerler tek başına sitenin değerini belirlemekte yeterli değildir çünkü oldukça kolay manipüle edilebilen değerlerdir. Spam sitelerden elde edilen backlinkler ile bu değerler kolayca yükseltilebilir.

Site dışı SEO çalışmalarının önemli adımlarından biri de sosyal sinyal çalışmalarıdır. Siteye sosyal ağlardan gelen ziyaretçiler Google gibi arama motorları tarafından oldukça önemsenmektedir, özellikle Facebook, Instagram, Twitter gibi ağlardan gelen ziyaretçiler neticesinde siteler arama sonuçlarında yükselir. Bu nedenle SEO çalışması yürütülürken sosyal medyanın önemi unutulmamalı ve buna göre aksiyon alınmalıdır.

Sonuç

Bu yazımızda SEO kelimesinin tanımını ve nasıl işlediğini anlatmaya çalıştık. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi SEO son derece önemsenmesi ve dikkatli yürütülmesi gereken çalışmadır. Bu nedenle SEO ile ilgili yeterli bilginiz yoksa iyice araştırmanızı ve uzman kişilerden destek almanızı tavsiye ederiz.

Ayrıntılı bilgi için Google’ın hazırlamış olduğu dökümanı incelemenizi tavsiye ederiz; https://support.google.com/webmasters/answer/35291

SEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir